Looking for some inspiration for learning Czech online? On YouTube, you can find both – videos of Czech teachers and Czech-learners.
The article is in Czech only.

Asi nejznámějším youtuberem spojeným s češtinou je mladý Američan Gavin z Colorada. Jeho kanál Tady Gavin má téměř 200 tisíc odběratelů. Gavin se začal učit češtinu sám před třemi lety. Byl to po španělštině a portugalštině už jeho třetí cizí jazyk. Sám říká, že se češtinu začal učit nejen proto, že má české kořeny, ale také proto, že miluje cizí jazyky a chtěl se zkusit naučit nějaký slovanský jazyk. Začal se učit především prostřednictvím internetu. Sledoval televizní pořady a české youtubery. Ve svých videích mluví hlavně česky a sdílí svůj proces učení. Mluví o tom, jaká slova má rád a jaká ne, jak mu čeština změnila jeho pohled na svět a porovnává konkrétní jevy nebo slova s angličtinou. V České republice se díky svým videím v češtině stal slavným a při návštěvě Česka pořádá přednášky i setkání s fanoušky. Není to jediný jeho kanál, Gavin nejdříve začal vysílat v portugalštině SmallAdvantages. Tento kanál má přes milion a půl odběratelů a je populární v Brazílii.

Dalším zajímavých kanálem je Dream Prague Američanky Jennifer, která žije v Praze už 8 let. Jennifer dělá videa hlavně v angličtině a má kolem 20 tisíc odběratelů. Některá novější videa jsou však již v češtině a její čeština je velmi dobrá. Většinou se soustředí na život v Česku a kulturní rozdíly mezi Čechy a Američany. Například mluví o tom, jak v České republice mnohem více chodí pěšky, hlavně po kopcovitém Žižkově nebo každý den do schodů, na rozdíl od USA, kde se všude dopravovala autem a místo do schodů chodila do fitness centra. Vysvětluje jiný přístup k bydlení, navazování přátelství nebo trávení volného času. Vypráví o tom, jak ji život v Česku změnil.

Podobná témata řeší instagramový účet studenta z Bangladéže žijícího v Praze Alien in Bohemia. Zaměřuje se na kulturní rozdíly a české stereotypy a kreslí o nich vtipné komiksy.

Youtuberů, kteří ve svých videích přímo vyučují češtinu, není mnoho. Jedním z nejúspěšnějších je ruská youtuberka s kanálem Xenia from Czechia s téměř 18 tisíci odběrateli. Její videa jsou v ruštině a věnují se výslovnosti nebo gramatickým jevům, které dělají rusky mluvícím studentům problémy. Xenia kromě toho mluví ve svých videích o životě v Česku a kulturních rozdílech s Ruskem. Zajímavá jsou například videa o pojetí krásy v Česku a v Rusku nebo o typech českých mužů. Xenia také dává tipy, kde nakupovat a co navštívit v Česku.

Czech with a Praguer je instagramový účet a Youtube kanál Víta, mladého učitele češtiny z Prahy. Na Instagramu, kde má asi 5 tisíc sledujících, se věnuje slovní zásobě a české kultuře. Často prezentuje česká slova nebo idiomy společně s obrázkem a jeho gramatickými specifiky. Vysvětlení vždy překládá do angličtiny a ruštiny. Vítův Youtube kanál, který má téměř 3 a půl tisíc odběratelů, se trochu odlišuje. Zahrnuje několik streamovaných online lekcí, které se věnují výkladu gramatiky. Jeho další videa jsou většinou o rozdílech češtiny a ruštiny a typických chybách rusky mluvících, ale také zde doporučuje českou hudbu a filmy. Zajímavá je jeho spolupráce s polských youtuberem Norbertem, kterého Vít vyučuje češtinu. Norbert provozuje kanál Ekolinguist s asi 70 tisíci odběrateli a kromě výuky polštiny se ve svých videích zabývá tím, jak si mluvčí jednotlivých slovanských jazyků rozumějí.

This text was published in our magazine AHOJ (the magazine for Czech-learners) in the issue 01/2020 on topic Life Style. Author of the text is Pavlína Vališová.