sankovatWinter in the Czech Republic can be long and cold. When it is snowing and freezing, you do not have to stay at home but you can enjoy winter sports. And this Czech vocabulary can come in handy.

Češi rádi v zimě lyžují a bruslí. Děti také rády sáňkují a bobují nebo staví sněhuláka. A téměř každý Čech alespoň pasivně fandí hokeji.

Lyžování

Lyžování (lyžovat “to ski”) je v České republice oblíbený sport. Lyžovat můžete na sjezdovkách (sjezdovka “slope”). Nahoru na kopec vás vyveze vlek (vlek “ski lift”). Na sjezdovce můžete jezdit i na snowboardu (jezdit na snowboardu, snowboardovat “to do snowboarding”). Ve ski areálech (ski areál “ski centre”) najdete většinou půjčovnu a servis lyží (půjčovna lyží “ski rental”, servis lyží “ski servis”) a lyžařskou školu (lyžařská škola “ski school”), kde vás i děti naučí správnou techniku. karasinVečer si můžete užívat večerního lyžování (večerní lyžování “evening skiing”) za umělého osvětlení. Ve velkých lyžařských areálech jsou někdy skokanské můstky (skokanský můstek “inrun), kde můžete na lyžích skákat (skákat na lyžích “to do ski jumping”).
Pokud dáváte přednost běhání na lyžích, nemusíte se omezovat pouze na lyžařské areály. Běžkovat (běžkovat, běhat na lyžích “to do cross-country skiing”) můžete kdekoli, kde je vhodný terén. Když je sníh, běžecké stopy (běžecká stopa, dráha “cross-country trail”) často začínají hned za městem.

Jaké vybavení na lyžování potřebujete?

Určitě se neobejdete bez lyží (lyže “skiis”) nebo běžek (běžky “cross-country skis”) a lyžařských holí (lyžařské hole, hůlky “ski poles”). Boty připevníte na lyže do vázání (lyžařské vázání “bindings”). Pokud rádi jezdíte z kopce rychle, nasaďte si na hlavu přilbu (přilba “helmet”). Při běžkování také využijete lyžařský vosk (vosk “ski wax”). A aby vám nebyla zima, nezapomeňte na dobré oblečení – lyžařskou bundu (lyžařská bunda “ski jacket”), lyžařské kalhoty (lyžařské kalhoty “ski pants”), čepici (čepice “winter hat”), rukavice (rukavice “gloves”) a šálu (šála “scarf”).

Nejlepší lyžování v okolí Brna

Brno svou polohou není pro sjezdové lyžování ideální. V okolí nejsou žádné vysoké hory, a také se Brňané musí spokojit s kratšími sjezdovkami.
50 kilometrů od Brna se nachází Ski areál Olešnice v nadmořské výšce 550 metrů a s 1 kilometrem sjezdových tratí.
bezkovatDalší sjezdovku najdete u Bystřice nad Pernštejnem v Karasíně. Délka tratě je 400 metrů, nadmořská výška areálu je 700 metrů nad mořem.
V Němčičkách, vzdálených 40 km z Brna, mají nejníže položenou sjezdovku ve střední Evropě. Nadmořská výška tohoto areálu je 180 metrů nad mořem.
Pokud je dost sněhu, lyžuje se také v Předklášteří u Tišnova, 25 kilometrů od Brna. Délka tratě je 500 metrů a sjezdovka leží ve výšce 396 metrů.
Podmínky pro běžkování bývají příznivější. V dobrých letech, když hodně sněží, stačí dojet na konečnou tramvaje či autobusu, tam nasadit běžky a vydat se na zimní výlet. V okolí Brna se lyžuje na Drahanské vrchovině. 70 km od Brna se pak nachází proslulé Nové Město na Moravě, běžkařské centrum České republiky, kde se každoročně konají velké mezinárodní běžkařské závody.

Bruslení

V zimě můžete v České republice bruslit (bruslit “to skate”), i když zrovna nemrzne. Na zimních stadionech většinou fungují veřejná kluziště (kluziště “ice-rink”), kam si můžete jít zabruslit. Bruslení venku má ale samozřejmě lepší atmosféru. Když už je dlouho teplota pod nulou, můžete si troufnout vyrazit zabruslit do přírody – na rybník (rybník “pond”) nebo na přehradu (přehrada “water reservoir”). Dávejte ale pozor na tenký led (led “ice”)!

Co potřebujete při bruslení?

K bruslení nepotřebujete žádnou speciální výbavu – pouze brusle (brusle “skates”). Že žádné nemáte? Nevadí. Na veřejných kluzištích si je většinou můžete půjčit.

Kde si v Brně zabruslit

Venkovní brusleníbruslit
Kluziště za Lužánkami
Kluziště Kraví hora
Restaurant Pavillon
Kluziště u nákupního centra Olympia
Kluziště Brno Černovice
Kluziště Brno Žabovřesky
Bruslení na stadionu
Městská hala Vodova
Hala Rondo
Hala Úvoz

Sáňkování

Napadl sníh a vy si chcete zablbnout? Popadněte sáňky (sáňky “sled”) nebo boby (boby “bobsled”) a vyražte na nejbližší kopec! Stačí úplně malý za domem.
Náš tip: Sáňkování (sáňkování “sledding”) a bobování (bobování “bobsledding”) na Kraví hoře. Velkou výhodou je, že jakmile vám začne být zima, můžete se zahřát teplým nápojem v jedné z okolních vyhlášených kaváren (Klafé, Caffé del Saggio, Café BonBon).

Images: www.freeimages.com, brno.idnes.cz, www.bruslenizaluzankami.cz, www.karasin.cz