Naši učitelé češtiny

Jana

Učí češtinu pro cizince od roku: 2005

Vzdělání a certifikáty: Český jazyk a Výuka českého jazyka pro střední školy, Baltistika, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity Brno (ukončeno titulem Mgr., PhD. studia přerušena). Čtením a psaním ke kritickému myšlení – intenzivní kurz pro učitele. Certifikát International House pro výuku individuálních lekcí. Medota zážitkové pedagogiky – metodický kurz, Prázninová škola Lipnice. Členka Asociace učitelů češtiny jako cizího jazyka.

Proč učíš češtinu pro cizince?

Ráda ukazuji cizincům krásy českého jazyka, na který můžeme být opravdu pyšní. Díky učení jsem se také sama o svém rodném jazyce hodně dozvěděla.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aktivita ve výuce?

Ráda pracuji s texty, především s krátkými povídkami a příběhy. I čtení textů, které většina lidí považuje za nudné, může být prováděno zajímavou formou a studenty může opravdu bavit.

Kdybys měla studenty naučit jedinou frázi, kterou by sis vybrala a proč?

“Děkuji”, protože díky tomuto krátkému slovu se lidé cítí být respektováni.

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Když studenti dělají pokrok. Je to skvělý pocit, když nový student, který na začátku neumí říct česky ani slovo, se mnou mluví po několika měsících jenom česky. Existuje hodně mýtů o tom, jak je čeština obtížný jazyk. Já však s tím nesouhlasím. Samozřejmě to záleží na tom, jakou úroveň chcete dosáhnout, ale když je vašim cílem domluvit se česky v běžných situacích, s dobrou motivací a dobrými výukovými metodami to můžete zvládnout celkem rychle.

Co ráda děláš ve volném čase?

Miluju Skandinávii a nejlepší relax je pro mě zmizet na týden nebo dva ve finském lese. Ráda také čtu knihy a blogy, chodím na procházky se psem a létám:)

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

Byla bych učitelkou:). Musím učit alespoň několik hodin týdně.

Co bys vzkázala těm, kteří stále ještě váhají, jestli si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Neučte se na jiných jazykovkách o češtině, učte se česky s námi!

Staňka

Učí češtinu pro cizince od roku: 2002

Vzdělání a certifikáty: Český a anglický jazyk a výuka českého a anglického jazyka na střední škole, Filozofická fakulta Masarykovy univerzitě Brno (ukončeno titulem Mgr.). Metodologický kurz pro učitele vytvořený podle CELTA. Certifikát International House pro výuku individuálních kurzů. Certifikát International House Certificate pro výuku dětí a mladých studentů. Certifikát International House pro výuku obchodních kurzů.

Proč učíš češtinu pro cizince?

Mám vždy radost, když vidím cizince, kteří mají o češtinu zájem a kteří nechtějí používat jenom svůj rodný jazyk nebo angličtinu, ale snaží se něco dozvědět o kultuře a jazyku země, ve které pobývají.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aktivita ve výuce?

Elicitování slov a frází, které studenti umí. A příběhy, proč umí zrovna tato slova (například jeden student začátečník přišel na první lekci se znalostí slov typu mrož, liška, šiška atd.).

Kdybys cizince měla naučit jediné české slovo, které by to bylo a proč?

Původně jsem chtěla přijít s nějakým úžasným slovem, ale nakonec zvolím “pivo”. Nejen, protože jsme pivním národem, ale také protože se vám bude hodit pro další studium. Jedním z nejlepších míst, kde můžete začít používat jazyk v reálných situacích, je totiž česká hospoda. (Studenti ale toto slovo většinou znají už na první lekci, a tak je to už nemusím učit.)

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Když jsou studenti nadšení.

Co děláš ráda ve svém volném čase?

Tancuju, setkávám se s přáteli, chodím po lese a aranžuju květiny.

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

Byla bych květinářkou, tanečnicí nebo herečkou.

Co bys řekla těm, kteří ještě stále váhají, jestli si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Zapomeňte na nudné lekce. V našich lekcích se připravíte na skutečný život!

Eva

Učí češtinu pro cizince od roku: 2010

Vzdělání a certifikáty: Český jazyk, Baltistika, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně (ukončeno titulem Mgr., nyní probíhá studium na Ph.D). Metodologické kurzy pro učitele se speciálním důrazem na výuku cizích jazyků, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity. Kurzy pro učitele litevštiny.

Proč učíš češtinu pro cizince?

Ráda pracuju s cizinci, protože jsou otevření, komunikativní, přátelští a nadšení studenti. Mám radost, když mohu sledovat jejich pokroky. Mám moc ráda Českou republiku a náš jazyk, a ráda studentům ukazuji všechny naše krásy.

Jaká je tvá nejoblíbenější aktivita v hodině?

Ráda mluvím (a nejen v práci :)). Ráda pracuji s krátkými zajímavými texty – ráda o nich mluvím a zjišťuji, co si o nich studenti myslí.

Pokud bys měla naučit cizince jediné české slovo, které by to bylo?

Myslím si, že vše začíná úsměvem a ten je podobný ve všech jazycích:)

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Studenti, kteří jsou nadšení tím, že mluví česky.

Co děláš ráda ve svém volném čase?

Ráda tancuju, cvičím Pilates, chodím do divadla, povídám si se svými kamarády a rodinou a cestuju (hlavně do mé milované Litvy).

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

Mám tři oblíbené práce – učení, tlumočení a překládání. Neumím si svůj život bez nich představit. Ale, bylo by také fajn mít vlastní kavárnu a každý den pít výbornou kávu a povídat si s přáteli:)

Co bys vzkázala těm, kteří stále ještě váhají, zda si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Dobrá volba. Brzy budete mluvit česky:)

Barbora

Učí češtinu pro cizince od roku: 2009

Vzdělání a certifikáty: Český jazyk a výuka českého jazyka na střední škole, Filozofická fakulta Masarykovy univerzitě v Brně (ukončeno titulem Bc., Mgr. studium právě probíhá). Členka Asociase učitelů češtiny jako cizícho jazyka.

Proč učíš češtinu pro cizince?

Vždycky jsem snila o tom, že budu učit cizí jazyky. Nakonec jsem se rozhodla pro ten, který znám nejlépe a který mám nejraději. Tedy pro můj mateřský. Od roku 2009 se snažím svůj sen realizovat.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aktivita v hodině?

Mojí oblíbenou aktivitou ve třídě je poslech. Ale ne poslech cédéček, vytvořených dialogů nebo dokonce monologů. Ráda poslouchám vyprávění studentů. Jejich příběhy jsou vždy zajímavé, můžu na nich sledovat jazykový vývoj či případné nedostatky. Také mi umožňují zjistit, co mají rádi a co je zajímá. Podle toho se pak snažím přizpůsobit další lekce.

Kdybys měla naučit cizince jediné české slovo, které by to bylo?

Jedna moje studentka mi řekla, že nejdůležitější česká slova jsou pro ni “no” a “jo”, která se často vyskytují také v kombinaci jako “no jo”. Těmito výrazy totiž můžeme reagovat na jakoukoli otázku. Do jisté míry s ní souhlasím, ale jestliže můžu vybrat pouze jedno slovo, budete to bez přemýšlení “promiň/promiňte”.

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Na tuto otázku bych mohla vyjmenovat celou řadu věcí. Je to především pokrok a nadšení studentů, celková atmosféra ve třídě… Díky této práci se setkávám každý den s lidmi z jiných koutů světa s různými důvody pro život v České republice. Všichni bez rozdílu mají chuť a hlavně vůli učit se češtinu a zdokonalovat se. Takový přístup pak otevírá svět, kde nejsou žádné překážky, neboť když něco opravdu chceme, určitě to dokážeme. Tato myšlenka mě motivuje nejen v práci, ale také v mém osobním životě.

Co děláš ráda ve svém volném čase?

Svůj volný čas trávím hlavně mezi přáteli, sportováním a návštěvováním různých kulturních akcí v Brně. Nejraději však trávím čas na horách. Tam si odpočinu nejlépe.

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

V takovém případě bych ráda pracovala jako průvodkyně. Myslím si, že obě profese mají hodně společného, i když to na první pohled nemusí být vidět. V každém odvětví máte nějaké krásy, zajímavosti a zvláštnosti. Pro průvodce a oblast cestování to mohou být staré památky a pro učitele jazyků zase nějaká rčení nebo fráze. Vaší prací je pak tyto krásy ukazovat lidem, kteří jsou otevření novému poznání a ochotni vás poslouchat. A to je potom báječná práce, nemyslíte?

Co bys vzkázala těm, kteří stále ještě váhají, zda si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Study Czech je nejlepší volba. Dokážeme vám dodat potřebnou odvahu a rozvázat jazyk. Budete mluvit česky, tak jako všichni naši studenti.

Martina

Učí češtinu pro cizince od roku: 2009

Vzdělání a certifikáty: Český jazyk a literatura a Historie, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity Brno (ukončeno titulem Mgr.). Portugalský jazyk a literatura, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity Brno (ukončeno titulem Bc.). Historie – postgraduální studium – Universidade Federal da Grande Dourados, Brazílie (ukončeno titulem Mestre).

Proč učíš češtinu pro cizince?

Češtinu pro cizince učím, protože mě velice baví učení samotné, které má v tomto případě přidanou hodnotu, tj. kulturní a společenská interakce učitele a studenta z cizí země.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aktivita v hodině?

Ráda pracuji s programy výstav, kin a divadel, společenských akcí a kulturních památek v Brně a v okolí a v celé České republice. Jsem opravdu velice ráda, pokud mohu studentovi kromě výuky jazyka ukázat i společensko-kulturní zázemí Brna. Úplně nejlepší potom je, když student danou výstavu navštíví, podívá se na doporučený film či zajde na inzerovaný bleší trh, kde si může ověřit a upevnit svoje znalosti češtiny.

Kdybys měla naučit cizince jediné české slovo, které by to bylo?

“Děkuji”, pomůže otevřít mnohé dveře.

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Nejvíce mě motivuje pokrok studenta. Když se naučí první slova, první věty a časem je schopen komunikace v češtině. To je moc fajn.

Co děláš ráda ve svém volném čase?

Mám ráda filmy, ráda jezdím na filmové festivaly. Ráda hraju volejbal, v zimě v hale, v létě plážový. Ráda čtu a cestuju. Moje srdcová záležitost je Brazílie, kde jsem delší dobu žila.

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

Pracovala bych s lidmi, byla bych třeba opět průvodkyní.

Co bys vzkázala těm, kteří stále ještě váhají, zda si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Přijďte do Study Czech, oceníte náš individuální přístup a naučíte se česky.

Petra

je učitelkou na univerzitě v Neapoli v Itálii. Pomáhá nám v létě. Pokud chcete, můžete si přečíst interview s Petrou.

Lucie

Učí češtinu pro cizince od roku: 2014

Vzdělání a certifikáty: Český jazyk a literatura a Učitelství českého jazyka a literatury pro střední školy (ukončeno titulem Mgr., pokračuje PhD. studiem)

Proč učíš češtinu pro cizince?

Jazyky jsou moje celoživotní láska a chci se o nich dozvědět co nejvíc. A nikde jsem se nenaučila o svém rodném jazyce tolik jako při výuce cizinců, protože mě svými otázkami neustále nutí přemýšlet nad věcmi, které jsou pro rodilého mluvčího jinak samozřejmé. Navíc moc ráda potkávám lidi z celého světa a zjišťuju, jak se žije jinde.

Jaká je tvoje nejoblíbenější aktivita v hodině?

Cokoliv na procvičování slovíček. Myslím, že slovní zásoba někdy bývá v hodinách podceňovaná a většina pozornosti se soustředí na gramatiku. Takže ať už je to čtení článků, chňapačky, domino, vytváření příběhů, pantomima nebo cokoliv jiného, vždycky se snažím zakomponovat něco do každé lekce a neustále přidávat nová slovíčka.

Kdybys měla naučit cizince jediné české slovo, které by to bylo?

„Můžete se mnou mluvit česky, prosím?“ Hodiny s dobrým lektorem, který vás provede taji češtiny, jsou důležité, ale pokud to myslíte opravdu vážně, měli byste využít každé příležitosti k procvičování – třeba na ulici při hledání zastávky “šaliny”!

Co tě jako učitele nejvíce motivuje?

Když vidím studentovu radost z toho, jak postupně objevuje, že čeština vlastně vůbec není těžká, ale je naopak krásně pravidelná.

Co děláš ráda ve svém volném čase?

Hodně čtu – přečtu v podstatě cokoliv, co se mi dostane do rukou. Sportuju – ráda běhám, plavu, hraju squash a chodím na procházky do přírody. V létě s kamarády pořádám letní tábory. Ráda dobře jím, takže taky hodně vařím. Pokud mám víc času, ráda se učím cizí jazyky. Právě teď pracuju na své srbštině.

Co bys dělala, kdybys nebyla učitelkou?

To bych pak byla (a nejspíš i budu) věčným studentem. Nemyslím si, že někdy dokážu ze školy odejít. Teď studuju lingvistiku, ale vím, že časem bych se ráda přihlásila ještě třeba na informatiku nebo antropologii.

Co bys vzkázala těm, kteří stále ještě váhají, zda si mají vybrat jazykovou školu Study Czech?

Study Czech má všechno, co byste od výuky cizího jazyka mohli chtít. Příjemné prostředí, milé a schopné lektorky, které učí rády – ale především má Study Czech výsledky. Jo, a taky vlastní praženou kávu!